Цей сайт використовує cookies щоб бути кращими для вас!

OK

Акне (вугровий висип)

Акне – основні концепції

Це багатофакторне запальне захворювання шкіри, яке проявляється такими елементами на шкірі, як комедони, папули, пустули, вузли, кісти. Після того, як йдуть ці висипання, може залишатися почервоніння, пігментація, рубці (блідо-рожеві, синювато-коричневі, синюшні тощо)


Є джерелом соціальних, психологічних, емоційних проблем пацієнтів різних вікових груп. Акне відноситься до психосоматичних дерматозів, при яких велика роль психоемоційних порушень, пов'язаних з проблемою «дефекту зовнішності», що останнім часом виражено в осіб обох статей.

Основні характеристики проблеми:

  • Пік захворюваності, як правило, припадає на 14-15 років у дівчат та на 15-16 років у молодих людей
  • Однаково часто зустрічається в осіб обох статей (у юнаків частіше носить більш поширений (частіше поширюється на область грудей, спини, іноді на область зовнішньої поверхні плечей) і важкий характер)
  • Висипання частіше локалізуються в так званій Т-зоні (чоло, спинка, крила носа, підборіддя), але також можуть вражати й інші ділянки обличчя
  • Дуже важливим моментом є стан шкіри пацієнта (нераціональне використання доглядових засобів – пересушена, роздратована шкіра)

Які механізми розвитку акне?

  • збільшення вироблення шкірного сала (під впливом андрогенів (чоловічих статевих гормонів)
  • надмірне відкладення білка кератину, що призводить до утворення мікрокомедонів
  • колонізація (заселення) – фолікула бактеріями Cutibacterium acnes (C. acnes)
  • місцеве виділення прозапальних цитокінів у шкірі – розвиток запалення

Чинники, що впливають розвиток акне:


Генетична схильність

  • Проведені дослідження показали, що розвиток та перебіг акне багато в чому залежить від сімейної (генетичної) схильності, а також від типу, кольору шкіри та національних особливостей.
  • Простежується загальна закономірність: чим частіше зустрічається і важче протікає акне у попередніх родичів, тим більший і торпідний перебіг захворювання буде у наступного покоління.

Андрогени (чоловічі статеві гормони)

Шкіра людини є комплексом андрогенчутливих структур (сальні та потові залози, волосяні фолікули). Під впливом андрогенів знаходяться багато важливих функцій шкіри: розподіл клітин, активність сальних залоз, ріст волосся, вираженість пігментації.


У таких пацієнтів може спостерігатися справжня гіперандрогенія (підвищення рівня гормонів).


А також відносна гіперандрогенія (рецепторна форма ГА), яка проявляється у вигляді підвищеної чутливості рецепторів до нормальної чи навіть зниженої кількості андрогенів.


Імунне запалення

Закупорка сально-волосяного фолікула і багате на жири шкірне сало створюють хороші умови для розмноження багатьох мікроорганізмів, у тому числі С. Acnes, що запускає цілий каскад механізмів, які призводять до руйнування стінки сальної залози та розвитку запальної реакції у вигляді різних висипань (папули, гнійнички , вузли, кісти)


Стрес

Зв'язок між стресом та загостренням акне в даний час пояснюється виробленням нейромедіаторів, які стимулюють поділ клітин сальної залози та збільшують вироблення шкірного сала.


Основні провокуючі фактори, що впливають на запуск механізмів розвитку акне:

  • механічна травматизація шкіри (видавлювання вугрів, часті миття з милом тощо)
  • негативний вплив навколишнього середовища (забруднення шкіри оліями, пилом виробничого походження тощо)
  • прийом ряду медикаментів (стероїдні гормони, галогеновмісні препарати, протитуберкулезні засоби, антидепресанти, протиепілептичні препарати)
  • неадекватно підібрана лінія косметичних засобів для догляду за шкірою
  • сонячне випромінювання - інтенсивна інсоляція може викликати загострення
  • продукти із значним вмістом цукру та інших вуглеводів впливають на концентрацію інсуліну та IGF 1, які у свою чергу підвищують рівень основних андрогенів у плазмі крові. Це призводить до збільшення продукції шкірного сала
  • також в даний час особлива увага приділяється молоку та молочній продукції в харчуванні пацієнтів з проблемою акне

Що може бути важливим при огляді та опитуванні пацієнта?

  • сімейна обтяженість
  • досвід попередньої терапії
  • наявність супутньої патології
  • характер харчування

Звертається увага на:

  • характер висипань, локалізацію, поширеність, ступінь тяжкості (у тому числі вплив на емоційний стан пацієнта)…
  • наявність надлишкової маси тіла
  • особливості менструального циклу та його вплив на появу висипів, а також вплив вагітностей та пологів протягом дерматозу

Що ж відбувається у сально-волосяному фолікулі при розвитку акне?

У осіб, які страждають на акне більш активні сальні залози. І ці активніші залози — ті, які, ймовірно, сформують мікрокомедони.

У нормі в сально-волосяній одиниці кількість клітин, що діляться, відповідає кількості віддалених. При розвитку акне цей баланс порушується і:


Кількість клітин, що діляться > Кількість віддалених клітин, в результаті відбувається:

  • Поступове потовщення стінки фолікули
  • Надмірне відлущування мертвих клітин у просвіті каналу призводить до розвитку МІКРОКОМЕДОНУ (який ми не бачимо неозброєним оком, але він уже починає старт розвитку процесу комедони, запальні поразки, папули, пустули та вузлики).

Принципи лікування


При легкій мірі акне призначається місцева терапія. Основними препаратами вибору є топічні ретиноїди, бензоїлпероксиди, більш ефективними є так звані фіксовані комбінації (поєднання топічних ретиноїдів з місцевими антибіотиками, бензоїлпероксидом), також застосовуються препарати, що містять азелаїнову кислоту.


При тяжких проявах акне призначається системна терапія. КОК (комбіновані оральні контрацептиви) – після додаткових обстежень та за консультацією гінеколога-ендокринолога.


Системні ретиноїди застосовуються при важких формах акне або за більш легких формах, якщо тривале лікування іншими засобами не дає результату. При призначенні даних препаратів необхідне додаткове обстеження пацієнтів та контроль аналізів лікарем протягом усього курсу лікування.


Системні антибіотики застосовуються за неможливості застосування КОК та системних ретиноїдів.


Догляд за шкірою


Є дуже важливим у лікуванні цих пацієнтів! Повинен підбиратися і коригуватися лікарем! Спрямований на правильне очищення шкіри, застосування засобів, що перешкоджають утворенню мікрокомедонів, про які йшлося вище, засобів, що зменшують закупорку протоки сальної залози, що регулюють функцію сальних залоз тощо. Засоби в жодному разі не повинні пересушувати шкіру, так як це не тільки не буде покращувати стан шкіри, але і може погіршувати стан шкіри протягом акне. Застосування при необхідності зволожуючих засобів для шкіри з некомедогенним ефектом.


Дуже важливим є сонцезахисні засоби, оскільки, крім посилення основного процесу, підвищена інсоляція може сприяти більш інтенсивній пігментації на місці запальних елементів!


У нашій клініці проводиться консультація, лікування та ведення пацієнтів з акне, за показаннями; призначення дообстеження, підбір правильного та раціонального догляду за шкірою, як на етапі лікування, так і після досягнення бажаного результату; рекомендація косметологічних процедур залежно від клінічних проявів захворювання у даного конкретного пацієнта!


Будьте здорові та красиві!


У наступній статті ми розберемо основні косметологічні процедури, які можуть застосовуватися у пацієнтів з акне - які з них є більш ефективними, а які і на якому етапі можуть нашкодити, якщо некваліфіковано призначені або проведені.

(068) 962-95-56
(095) 500-92-46

clinic@kliahina.com.ua

03035, м. Київ,
вул. Василя Липківського 37 В,
ЖК Дінастія 5-а секція 1-й дім, офіс 1023
Контакти

Отримайте персональну консультацію

у досвідченого лікаря в галузі естетичної медицини

Натискаючи на кнопку, ви даєте згоду на обробку персональних даних

та погоджуєтесь з політикою конфіденційності

Made on
Tilda